Haber

Finlandiya: İsveç ile aynı zamanda NATO üyesi olmak Türkiye’nin elinde

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç ile aynı zamanda NATO’ya katılmak istediklerini ve bunun Türkiye’nin elinde olduğunu söyledi.

Niinistö, İsveç’in Harpsund kentinde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Norveç Başbakanı Gahr Store ile bir araya geldi. Liderler görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Sauli Niinistö, “Finlandiya’nın İsveç ile NATO üyelik süreci devam ediyor. İsveç ile birlikte NATO’ya girmek istiyoruz. Ama bu konuda bir şey yapamayız, onay Türkiye’nin elinde, Türkiye şu an ne düşünüyor bilmiyorum.” .” ifadeleri kullandı.

İsveç Başbakanı Kristersson, Türkiye ile NATO görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, “İskandinav bölgesinin kendine has şartları var. Aramızdaki işbirliği NATO’ya derinlik katacak. İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduğunda bölgemiz NATO’nun en kuzeyi olacak. .Türkiye ile NATO üyelik görüşmelerimiz devam ediyor. dedi.

Norveç Başbakanı Gahr Store ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini ve bu ülkelerin NATO’ya güç katacağını belirtti.

“Rusya giderek öngörülemez hale geldi. Rusya’dan İskandinav ülkelerine kadar siber savaş ve hibrit savaş gibi birçok farklı ve tehlikeli yöntem kullanılıyor. Düşündüğümüzde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılabilmesi değerli.” söz konusu.

haber-keban.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu