Haber

KDC’de 2 yıl süren askeri kuşatmada 1000 ADF üyesi öldürüldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (KDC), ordu, Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde 2 yıl süren askeri kuşatmada en az 1.000 Demokratik İttifak Gücü (ADF) isyancı küme üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Ordu sözcüsü Anthony Mualuşayi, askeri kuşatma ilan edilen Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde en az 1000 ADF mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

Mualuşayi, bölgenin birçok yerinde operasyonların sürdüğünü ve aralarında Ürdünlüler, Pakistanlılar, Kenyalılar ve Afganların da bulunduğu 720 ADF mensubunun yakalandığını söyledi.

Şiddetin tırmanışa geçtiği Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde güvenliği kontrol altına almak amacıyla 7 Mayıs 2021’de Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi tarafından askeri kuşatma ilan edilmişti.

Kuşatma kapsamında bölgedeki sivil yetkililer görevden alındı ​​ve yerlerine askeri yetkililer atandı.

1990’ların sonlarından itibaren Uganda ve KDC’de faaliyet göstermeye başlayan ADF, Uganda Ulusal Kurtuluş Ordusu (NALU), Uganda Müslüman Kurtuluş Ordusu ve Tebliğ Cemaati gibi hareketlerin eski üyelerinden oluşuyordu.

ADF’nin saldırılarında 2014 yılından bu yana binlerce sivilin öldüğü ve yüzbinlerce insanın yerinden edildiği belirtiliyor.

haberyatagan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu