Ekonomi

İtalya’daki bankalar ‘aşırı faiz kârları’ üzerinden vergi ödeyecek

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, ülkedeki bankaların çoklu kazançlarına yönelik ek vergi uygulamasını onayladığını açıkladı.

Bankaların bu yılın ilk yarısındaki kârlarının milyarlarca avroyu bulduğuna işaret eden Salvini, yüksek faiz oranları nedeniyle hanehalkı ve işletmelerin borçlanma maliyetinin ikiye katlandığını, mudilere verilen faizin ise bu ölçüde artmadığını söyledi.

Krediler ve mevduatlar arasındaki büyük fark

Salvini, bankaların kredi ve mevduata uyguladıkları faiz oranları arasında büyük fark olduğunu vurguladı.

Verginin sağlayacağı kaynağın ilk konut sahipleri için takviye olarak kullanılmasının planlandığını belirten Salvini, banka kârlarının dikkate alınması halinde yeni vergi ile milyarlarca avroluk bir gelir sağlanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

3 milyar euro toplanacak

İtalya, bir defaya mahsus ek vergilendirmenin bir parçası olarak, bankaların gelirlerini borç verme ve mevduat faizleri arasındaki farktan yüzde 40 oranında vergilendirecek. Bu vergi ile İtalyan bankalarından 3 milyar avroya kadar ek vergi alınması bekleniyor.

İtalya’daki bankalar geçen yıl ve bu yılın ilk yarısında rekor kârlar bildirdi. Daha önce, İspanya ve Macaristan’daki bankacılık departmanına, büyük kârları nedeniyle ek vergiler uygulanıyordu.

Öte yandan ek vergi açıklamasının ardından İtalyan bankalarının hisseleri hızla düştü.

selimhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu