Haber

Çin’in yayınladığı Çin haritası büyük tepki çekti

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yayınladığı haritada Malezya, Hindistan, Filipinler ve Çin’in ortasında egemenlik tartışmalarının yaşandığı bazı bölgeler Çin’in ulusal sınırları içinde görünüyor.

Pekin tarafından yayınlanan harita, Hindistan’ın Arunaçhal-Pradesh eyaletini ve Çin topraklarındaki tartışmalı Aksai-Chin platosunu gösteriyor.

Malezya’nın Sabah ve Sarawak eyaletlerinin deniz alanları ile Filipinler’in deniz alanındaki bazı bölgelerin Çin yönetimi altında olduğu gösteriliyor.

İlgili ülkelerin dışişleri bakanlıkları Pekin yönetiminin yayınladığı haritayı kınayan açıklamalar yaparken, Çin’in egemenlik haklarına tek taraflı müdahalesini reddettiklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, yaptığı açıklamada haritada yapılan revizyonların “Egemenliğin yasaya uygun olarak rutin bir şekilde kullanılması” savundu. Wang, “İlgili tarafların objektif ve sakin kalmasını ve konuyu aşırı yorumlamaktan kaçınmasını umuyoruz.”dedi.

Çin, 2006’dan bu yana Pekin’in geçmişi oldu “sorun haritaları”Haritaları düzeltmek için kendi revizyonlarını yayınlıyor ve buna .

haber-cat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu