Haber

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine saldırı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bulunduğu Harir Askeri Hava Üssü’ne silahlı insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Terörle Mücadele Birimi, saat 10.25 sıralarında Erbil şehrinin kuzeyinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bulunduğu Harir Askeri Hava Üssü’ne İHA’larla saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu. Yerel zaman. Saldırı nedeniyle üste yangın çıktığı ve bölgeden dumanların yükseldiği belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu İran yanlısı Şii milis grupların çatısı altındaki “Irak İslami Direnişi” adlı grup üstlendi. Gruptan yapılan açıklamada, Gazze’deki saldırılara tepki olarak 2 adet SİHA’nın yer aldığı saldırının gerçekleştirildiği açıklandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarına başlamasından bu yana Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırılar arttı. Saldırılara ilişkin ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine yönelik 55 saldırı düzenlendiği ve 59 askerin yaralandığı belirtildi. Saldırıların çoğunu Irak İslami Direniş grubu üstlendi. -ERBİL

derepazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu